Етикет додзьо

Етикет додзьо

ПРАВИЛА ПОВЕДІНКИ НА ЗАНЯТТЯХ АЙКІДО

У нашому додзьо повинні суворо дотримуватися традиційні правила поведінки.

Кожен учень зобов'язаний чесно і щиро слідувати цьому вченню.

Етикет додзьо:

-  Входячи в приміщення, відведене для занять, і виходячи з нього, ви повинні зробити привітання - Рей (уклін) стоячи в напрямку Шомен (лицьова сторона додзьо).

-  Кожного разу, ступаючи на татамі або сходячи з нього, ви повинні зробити Рей в напрямку Шомен та інструктора, який проводить заняття.

-  Додзьо (зал для занять) призначено для розвитку свого тіла, духу і розуму, а не для самоствердження за рахунок сили. Будьте уважні до своїх партнерів.

 

- Кожен учень зобов'язаний брати участь в створенні сприятливої ​​атмосфери гармонії та поваги.

-  Кожен учень зобов'язаний підтримувати чистоту в додзьо і утримувати в чистоті свою тренувальну форму та інвентар.

 

- Додзьо, якщо немає на це безпосереднього дозволу сенсея, не повинно використовуватися для жодних інших цілей, крім регулярних запланованих занять.

-  Тільки Сенсей вирішує, буде він вас навчати чи ні.

 

- Щомісячні внески забезпечують вам місце і можливість для навчання та практики і дозволяють займатися вам і вашим партнерам. Своєчасна оплата внесків є знаком поваги до сенсея.

 

- Під час занять на вас не повинно бути ніяких прикрас. Перед заняттями необхідно зняти всі прикраси.

 

- Поважайте місце для занять та інвентар. Догі (форма для занять) повинні бути чистими і мати охайний вигляд. Зброя повинна міститися в порядку і перебувати у відведеному для неї місці, якщо вона не використовується під час заняття.

 

- Ніколи не користуйтеся кімоно або зброєю, що належать комусь іншому, без дозволу.

-  Незадовго до початку заняття ви повинні перебувати в положенні сейдза в ряду з іншими, розташувавшись відповідно вашому рівню підготовки, в зосередженому стані (дзаншин). Це допоможе вам очистити розум від сторонніх турбот і зосередитися на занятті.

 

- На початку і після закінчення заняття відбувається традиційна церемонія. Кожен, хто займається повинен взяти в ній участь, але якщо все ж ви запізнилися, то повинні почекати, сидячи в сейдза осторонь від татамі, поки інструктор не подасть вам знак приєднатися до решти. Ступивши на татамі, самостійно зробіть необхідну церемонію, при цьому не відволікаючи уваги ваших товаришів.

 

- Сидіти на татамі можна тільки в положенні сейдза. Якщо болить коліно можна сісти, схрестивши під собою ноги (по-турецьки), але ні за яких обставин не можна витягати перед собою ноги або сидіти, опершись на стіну. Це не етично і в такій позі ви не готові відбити можливий напад.

 

- Залишати татамі дозволяється лише в разі отримання травми або поганого самопочуття, після дозволу сенсея.

 

- Коли інструктор показує або пояснює прийом під час заняття, ви повинні сидіти в сейдза, мовчки й уважно слухати його. Після завершення пояснення, зробіть Рей спочатку інструкторові а потім вашому партнерові і продовжуйте заняття.

 

- Після подачі сигналу ви повинні негайно перервати заняття і швидко зайняти своє місце в ряду з іншими.

 

- Безцільне ходіння по татамі категорично забороняється. Або ви відпрацьовуєте отримане завдання, або, в разі необхідності, очікуєте своєї черги, перебуваючи на краю татамі в сейдза.

 

- Якщо вам необхідно про щось запитати сенсея, ніколи не окликайте його. Підійдіть до нього, зробіть Рей і чекайте, поки він сам не звернутися до вас.

 

- Коли під час заняття інструктор пояснює або показує щось особисто вам, уважно стежте за його поясненням, сидячи в сейдза. Після закінчення пояснень не забудьте подякувати інструктору. Якщо вас зацікавили пояснення, які дає інструктор вашому товаришеві, ви можете перервати відпрацювання прийому і подивитися, сівши в сейдза. Після закінчення цих пояснень так само не забудьте подякувати інструктору.

 

- Поважайте тих, хто займається довше вас. Ніколи не вступайте в суперечки з приводу досліджуваної техніки. Пам'ятайте - ви тут для того, щоб займатися, а не для висловлювань власної думки іншим.

 

- Якщо ви знаєте який-небудь прийом або техніку, яка відпрацьовується на занятті, а вашому партнеру вона не знайома, ви можете показати йому, як виконувати прийом правильно. Але краще утриматися від повчань і виправлень - у всякому разі, поки ви не досягли високого рівня.

 

- Розмови на татамі повинні бути зведені до мінімуму. Айкідо можна відчувати тільки самому.

 

- Не ходіть по татамі ні до занять, ні після. Татамі для тих, хто прийшов тренуватися.

 

- Необхідно стежити за чистотою на татамі. За чистотою в залі повинен стежити кожен, і після тренування з повною відповідальністю віднестись до прибирання додзьо - це частина вашого тренування.

- Під час занять у залі, а на татамі тим більше, забороняється жувати жувальну гумку. Ніколи не пийте спиртне і не куріть, поки ви не зняли догі (кімоно).

 

Пам'ятайте: дотримання кожного з цих правил має вирішальне значення для вашої безпеки та успішного вивчення Айкідо. Айкідо не релігія, а спосіб виховання духу. Від вас не потрібно віри ні в яку релігію - вам треба зберігати лише духовну відкритість.

 

Етикет і звичаї в повсякденному житті існують для того, щоб полегшити спілкування між людьми і зменшити ризик не розуміння. Але ще важливішу роль ця функція набуває в суспільстві, що живе за законами, де кодекс честі і жорстка соціальна структура - єдине, що стримує насильство. Дозволяючи тримати ситуацію під контролем, етикет часто виявляється тією вузькою смугою, по якій проходить кордон між життям і смертю.