Стилі Айкідо - найвідоміші

В даний час тисячі людей у ​​всьому світі займаються Айкідо. Спочатку створене однією людиною - Моріхеем Уесібою, айкідо, в процесі свого поширення по світу, розділилося на кілька напрямів. На чолі кожного з напрямків, звичайно, стояли учні Засновника, які перейняли від свого наставника то айкідо, яке було характерне для Уесіби в той чи інший період його життя. Зараз можна зустріти багато різних стилів айкідо, деякі з яких мають мало спільного з тим, що викладав О-сенсей. Для оцінки того чи іншого напрямку часто використовують поняття «жорсткий стиль» або «м'який стиль», щоб підкреслити ті характерні особливості виконання технік, які відрізняють один напрямок айкідо від іншого. Тим не менше, не можна сказати, що той чи інший стиль краще або гірше іншого: "Хоча є багато шляхів у підніжжя гори, всі ті, хто досягають вершини, бачать один місяць".

Айкідо Йосінкан

Другий за величиною з організацій Айкідо по числу займаються є Йосінкан. Ця школа була заснована учнем О-Сенсея Годзьо Сіода в кінці сорокових років. Останній так пояснював свій вчинок: "Незадовго до того, як я залишив Учителя, він сказав, що збирається повністю присвятити себе метафізичним дослідженням. Ось чому наші концепції відрізняються від концепцій більш молодих колег (викладачів, які вийшли з Айкікай) ... Особисто я не вважаю, що відокремився від основної течії Айкідо, оскільки в той момент нічого було покидати! Учитель пояснював Айкідо, виходячи зі своїх релігійних вірувань, в той час як, на мою думку, Айкідо може бути пояснено саме по собі ... Моє Айкідо чисте від всього наносного, воно таке, яким мені його викладав O-Сенсей ". Годзьо Сіода

Йосінкан більш ніж інші стилі близький за своїм духом і методам викладання до Айкі-Дзюцу Дайто Рю. Це саме те айкідо, яке Моріхей Уесіба викладав до війни в своєму додзьо «Кобукан». Основна увага приділяється практичній ефективності технік та фізичної підготовки. Йосінкан Айкідо вивчається в підрозділах японської поліції і армії. На відміну від багатьох інших напрямків айкідо, Йосінкан зберіг дружні зв'язки з Айкікай. Ще за життя О-сенсея Годзо Сіода часто відвідував показові виступи Айкікай, а інструктори Айкікай завжди запрошувалися на виступи школи Йосінкан.

Ще однією важливою особливістю Айкідо Йосінкан - є струнка методика викладання айкидо, яка дозволяє будь-якому бажаючому при відповідним завзятості освоїти техніки будь-якої складності. В даний час, головою Хомбу Додзьо Йосінкан є Канчо Ясухіса Шіода.

Айкідо Айкікай Морітеру Уесіба

Айкікай - загальна назва стилю, очолюваного нині онуком Моріхея Уесіби - Морітеру Уесібою, який став третім «Дошу» (Лідер Шляху), слідом за своїм дідом і батьком - Кіссемару. Айкікай Хомбу Додзьо є прямим продовженням додзьо  О-сенсея «Кобукан», хоча методи викладання в ньому кардинально відрізняються від тих, що були характерні для «диявольського додзьо » Моріхея Уесіби. Айкікай - найбільша з організацій айкідо і має тисячі шкіл як в самій Японії, так і за її межами. Багато хто вважає цей напрямок основним у розвитку айкідо, хоча методи викладання і техніки всередині самого Айкікая сильно відрізняються в залежності від конкретного інструктора і додзьо.

Син-Сін Тойцу Айкідо

Цей напрямок створено Коїчі Тохеем в 1974 році, після його відходу з Айкікай, де він був головним інструктором. Сам Тохей пізніше писав: "Більшість членів Айкікай забули про розвиток Ки. Коли 0-Сенсей викладав, він завжди говорив про Ки, і всі думали про Ки. Але після його смерті люди не тільки стали нездатні розуміти Кі, але навіть перестали вживати це слово . Прийоми виконувались неправильно, а в результаті, якщо учні виступали проти фізично сильнішого супротивника, вони нічого не могли з ним зробити. Якщо залишити справи в цьому стані, Айкідо вчителя Уесіби стане простим вправою ". Таким чином, Тохей приділяв багато уваги розвитку енергії «Кі», але його методи викладання зустрічали протест з боку інших інструкторів Айкікай, тому в 1971 році Тохей створив незалежну від Айкікай Хомбу Додзьо організацію - Кі Але Кенкюкай, а в 1974 році заснував «Сін - Син Тойцу Айкідо », що означає« Айкідо координації розуму і тіла ». Це одне з найбільш м'яких напрямків, які існують в даний час. Техніки характеризуються плавними і текучими переміщеннями зі стрибками і різкими зупинками. У Сін-Сін Тойцу практикуються також Кі - тренування, спрямовані виключно на розвиток внутрішньої енергії Кі. Коїчи Тохей - автор безлічі книг, присвячених айкідо та проблеми розвитку Кі. Федерація Кі-айкідо третя за величиною в Японії і має сотні шкіл по всьому світу.

Томі - Рю

Стиль айкідо, придуманий Кендзі Томи - професором фізичного виховання університету Васеда. Кендзі Томи був одним з перших учнів Моріхея Уесіби і навчався в останнього з 1926 року. Крім того, Томі - сенсей був учнем Дзігоро Кано і вплив останнього не могло не відбитися на техніках і принципах Томі - Рю. З початку п'ятдесятих років, викладаючи дзюдо в університеті Васеда, Томі -сенсей став вводити в програму навчання та відпрацювання прийомів на дистанції «Рікак Тайсей». По суті це були техніки айкідо. Як і Йосінкан, Томі - Рю відрізняє струнка система підготовки учнів, крім того, щоб отримати об'єктивне уявлення про прогрес стуедентов і надати їм можливість отримання досвіду реальних боїв, Томи Кендзі розробив систему проведення змагань. Рання форма змагань «Тосю Рандорі» дуже нагадувала звичайні сутички в Дзюдо, де противники атакують і обороняються, намагаючись зробити відповідні прийоми один на одному. В даний час змагання частіше проводяться у формі «Танто Рандорі», коли один із супротивників повинен атакувати навчальним ножем другого, а той, уникаючи атаки, намагається застосовувати прийоми айкідо, потім обидва міняються ролями. Очки нараховуються як за атаку ножем, досягла мети, так і за проведений прийом. Інша форма сучасних змагань в Томі-Рю - виконання спеціальних ката. Незважаючи на те, що багато шкіл айкідо дуже несхвально ставляться до проведених змагань, вважаючи їх невідповідними духу айкідо, тим не менш, Томі-Рю включено в програму навчання в багатьох коледжах і університетах Японії, а його популярність у всьому світі продовжує зростати.

Есейкан Айкідо

Мочідзукі Мінору - засновник цього напрямку айкідо, був одним з перших учнів Моріхея Уесіби. Однак, його головним учителем залишався Дзігоро Кано, який, бажаючи зберегти традиційні військові мистецтва Японії, доручив Мочідзукі Мінору вивчати різні єдиноборства, щоб пізніше включити їх в програму навчання у власному додзьо «Кодокан». Крім айкі-дзюцу Уесіби і дзюдо Кано Мінору - сенсей вивчав Каторі-Сінто-рю під керівництвом Ядзаемон Хаяші, кендо під керівництвом Хакудо Накаяма і Синдо-сміття-рю дзю-дзюцу під керівництвом Такадзі Сімідзу. Враховуючи різносторонній характер підготовки свого засновника, цей стиль включає в себе велику технічну програму навчання з елементами Айкі-Будо, Дзюдо, Карате і інших бойових мистецтв. Хоча у Есейкан немає великої мережі Додзьо в Японії, тим не менш, існує багато послідовників цього напрямку в Європі, особливо у Франції, багато в чому завдяки зусиллям сина Мочідзукі - Хироо. Крім того, є розрізнені школи Есейкан Айкідо в Сполучених Штатах і Канаді.

Івама Рю Моріхіро Сайто

Формально Івама Рю входить до складу Айкікай, хоча має характерні відмінності в техніках і методиці викладання. Його головою є Моріхіро Сайто. Сайто-сенсей був учі-деші Уесіби починаючи з 1946 року і до самої його смерті. Вважається, що він провів найбільше часу безпосередньо з О-сенсеєм. За словами Моріхіро Сайто, він хоче зберегти і передати те айкідо, яким його навчав О-сенсей в своєму додзьо в Івама в 50-х роках. Набір технік Івама Рю більш різноманітний, ніж в інших стилях айкідо, багато уваги приділяється роботі зі зброєю.

Айкі-Будо

Ця назва для власного бойового мистецтва дав сам Моріхей Уесіба, і саме так воно було відомо на самому початку. Практично всі ранні учні О-сенсея навчалися цьому стилю, який має дуже багато спільного з формою Дайто Рю Айкі-Дзюцу. Цей напрямок вважається найбільш жорстким з усіх стилів айкідо.