Історія Йосінкан Айкідо: від витоків до сьогодення
Сокаку Такеда (10 жовтня 1859 - 25 квітня 1943)
Засновник дайто-рю айкідзюдзюцу, попередника айкідо, майстер японських бойових мистецтв. Один із найвидатніших вчителів будо сучасності.
Такеда здобував досвід не лише у тренувальних залах (додзьо), але і в реальних вуличних бійках по всій Японії.Він був невисоким (нижче п'яти футів) і досить худим. Його видатні здібності були засновані на поставленій техніці, бездоганному відчутті часу, контролі над розумом і володінні енергією Кі. Такеді вдавалося протистояти багатьом атакуючим завдяки використанню принципу айкі. З 1910 по 1930 роки Сокаку проживав на Хоккайдо. Саме там, у 1915 році він познайомився із Моріхеєм Уесібою, своїм найкращим учнем.
Сокаку Такеда був складною й вимогливою людиною. Він вів життя мандрівника, тримався осторонь від цивілізації і мандрував віддаленими районами Північної Японії.
Уесіба Моріхей (14 грудня 1883 - 26 квітня 1969)
Засновник айкідо, майстер японських бойових мистецтв.
З юних років Уесіба цікавився книгами з математики та інших наук, часто проводив власні експерименти та дослідження. Океан простирався в якихось двох-трьох хвилинах ходьби від будинку Уесіби, і протягом свого життя в Танабе Уесіба виробив для себе правило щодня бувати біля води.
З 1903 по 1907 рік Моріхей служив в армії, потім повернувся в Танабе, де активно брав участь у місцевому політичному житті, очоливши молодіжну асоціацію міста. У 1910 році він знайомиться з майстром бойового мистецтва Дайто-рю Сокаку Такеда. Зацікавившись технікою Дайто-рю, він освоює її під керівництвом Такеда.
У середині 30-х років Уесіба засновує своє знамените додзьо «Кобукан», більш відоме під назвою «диявольського додзьо».
У 1941 році офіційний союз японських бойових мистецтв офіційно визнав нове бойове мистецтво під назвою Уесиба-рю айкі-будо, а в 1942 році Уесіба остаточно дав назву своєму напрямку: «Айкідо».
Після війни, в міру старіння Майстра, техніки айкідо ставали все більш і більш плавними, причому основна увага стала приділятися філософським і духовним аспектам шляху воїна. Учні, які займалися у Уесіби в різні періоди його життя, бачили в його виконанні різне айкідо, що зумовило надалі створення ряду стилів, які досить сильно відрізняються один від одного.
Моріхей Уесіба помер у віці 85 років, залишивши після себе солідну спадщину.
В даний час, у світі існує понад 30 різних напрямків айкідо, найбільш поширені з яких: айкікай, йосінкан, Томікі-рю, кі-айкідо, а число тих, що займаються цим єдиноборством, за найскромнішими оцінками, перевищує 1,2 мільйона осіб.
Годзо Сіода (9 вересня 1915 - 17 липня 1994)
Засновник стилю Йосінкан Айкідо, Годзо Сиода в юності вивчав дзюдо. Після того як у 1932 році під час демонстрації прийомів айкідо (у той час називалося айкі-дзюдзюцу) його легко кинув Моріхей Уесіба, Годзо Сіода став його учнем. Сіода відомий як один з найбільш знаменитих людей в історії айкідо. У 1961 році йому було присвоєно Уесібою дев'ятий дан айкідо, а в 1985 році Міжнародною федерацією Будо йому був привласнений десятий дан айкідо та звання Мейдзін (яп. «Великий майстер»).
Батько Годзо Сіоди займався дзюдо і мав власне додзе, що називалося Йосінкан. Молодий Сіода отримав чорний пояс з дзюдо до того моменту, коли він навчався у старших класах. Він вступив до Університету Такусеку (Університет колонізації), але перервав навчання в ньому, щоб тренуватися в якості учі-деші (яп. - учень, що живе в додзьо) в додзьо Моріхея Уесіби Кобукан.
У ті дні айкібудо все ще було дуже жорстким стилем бойового мистецтва, і тренування в Кобукані були інтенсивними. Це був той тип тренувань, який подобався Годзо Сіоді, і який він постарався зберегти пізніше, коли заснував Йосінкан. Часто він з іншими учі-деші прогулювався по нічному Токіо і вступав у сутички з бандитами, для того щоб перевірити свої навички, незважаючи на те, що це було заборонено Уесібою. Одного разу Сіода і його кохай вступили в сутичку з бандою якудза, яка налічувала приблизно тридцять членів. Він зміг здобути перемогу в цій сутичці, першим вивівши з ладу їх лідера. Сиода говорив, що це був важливим момент в тактиці сутички з багатьма противниками.
Кіеюкі Терада (20 березня 1922 - 13 липня 2009)
Учень Моріхея Уэсіби, співзасновник стилю Йосінкан спільно з Годзо Сіода.
Вивчав багато бойових мистецтв, в т.ч. кендо, карате, сумо, дзю-дзюцу. У віці 15 років перемагає в чемпіонаті по дзюдо і отримує нагороду кращого дзюдоїста року. В 1950 приступає до роботи у військовій поліції в Йокогамі. У цьому ж році Кіеюкі Терада починає тренуватись в Айкікай Хомбу додзьо під керівництвом Моріхея Уесіби. У 1955 році, разом із Годзо Сіодою, Терада заснував стиль айкідо Йосінкан. В період з 1967 по 2009 рік, Кіеюкі Терада проводив семінари по всьому світу з ціллю популяризації айкідо.
За видатні заслуги, у січні 2008 року, Кіеюкі Тераді був присвоєний 10-й дан айкідо Йосінкан новою організацією Aikido Yoshinkan Foundation (AYF).
Ясухіса Сіода (15 листопада 1952)
Голова організації Айкідо Йосінкан.
Cин Годзо Сіоди. Ясухіса почав тренуватись Айкідо Йосінкан в тринадцять років в Aikido Yoshinkan Yoyogi Dojo. Навчався в Economics of Chuo University. З 1981 до 1984 викладав Айкідо Йосінкан у Великий Британії. Після повернення до Японії, Ясухіса Сіода викладав в дитячих групах та багатьох громадських організаціях. Був співавтором книги «Айкідо Йосінкан. Майстер курс».
Тсунео Андо (29 жовтня 1956)
Майстер Йосінкан айкідо 8-го дану.
Андо сенсей почав вивчати айкідо коли він навчався в університеті, де він і отримав 2-й дан Айкідо Айкікай. Проте незабаром після цього він перейшов в Йошинкан Айкідо, залучений потужними техніками Канчо Годзо Сіода. Протягом 14 років Тсунео Андо навчався в якості "учі-Деші". Після цього він отримав 6-й дан і титул "Шихан". Кажуть, що Андо є найближчим до Годзо Сіоди з точки зору швидкості, розміру і стилю технік.
У 1996 Андо заснував Йошинкан Айкідо "Рю".