Такеда Сокаку

/images/sensei/Takeda2.jpg

Переглянути відео

10 октября 1859 - 25 апреля 1943 

Такеда Сокаку сенсей народився 10 жовтня 1859 року в Айдзу (Aizu), сучасна префектура Фукусима. Він був другим сином Сокичи Такеда (Sokichi Takeda - 1819-1906) був чемпіоном по боротьбі сумо, а також майстром мистецтв володіння мечем і списом, і Сокаку з самого дитинства вчився бойовим мистецтвам в родинному додзе.

Після революції Мейдзі в 1868 році Такеда відправився в тривалу подорож по Японії, виучуючись і вступаючи в поєдинки з кращими майстрами будо (бойових мистецтв), не упускаючи випадку перевірити свої сили в сутичках з тими, хто кидав йому виклик.

У 1877 році Такеда спробував приєднатися до повстанців Кюсю, очолюваним Сайго Такаморі. Цей план потерпів поразку, бо бунтівники були розгромлені ще до того, як Такеда встиг записатися в їх ряди, але він провів два роки на Кюсю і в Окінаві, відточуючи свою техніку в поєдинках з місцевими майстрами карате.

Періодично Такеда повертався до Фукусиму для вивчення секретної техніки осики-уті (Oshikiushi) під керівництвом Таномо Сайго (1872-1923), що охороняються кланом Айдзу. Таномо виучував цим прийомам і свого приймального сина Сиро Сайго, що зіграв настільки важливу роль в Кодокане в перші дні його існування.

Такеда не успадкував статуру від свого батька, чемпіона сумо. Він був невисоким (нижче за п'ять футів) і досить худим. Його видатні здібності були засновані на досконалій техніці, бездоганному відчутті часу, контролі над розумом і володінні енергією Кі. Кі є ключовим елементом будо; це невичерпне джерело енергії і фізичної сили. Такеда Сокаку міг здолати будь-яке число тих, що атакують завдяки використанню айкі, тонкого змішення позитивної і негативної енергій.

Надалі, Такеда об'єднав основні елементи осики-уті з технікою, узятою з його практичного досвіду в класичних будо і реальних сутичках, і сформував новий напрям, який назвав Дайто-рю айки-дзюцу.

Не дивлячись на це, його успіхи в незаконних сутичках привели до того, що він став дуже популярний як інструктор у віддалених поліцейських ділянках, що допомагав їм боротися з небезпечними розбійницькими бандами. Таланти Такеда мали особливе значення на Хоккайдо, який в ті часи дуже нагадував американський "дикий Захід" - величезні неосвоєні простори, наповнені тими, хто був не в ладах із законом.

Такеда Сокаку сенсей уникав публічної популярності, відгороджувався від навколишнього світу, тому багато деталей його біографії залишаються невідомими.  Хоча Такеда жив на Хоккайдо ще з 1910 року, Моріхей Уесиба, засновник Айкидо, зустрівся з ним лише в 1915 році.